A może tak piknik na leśnej polanie?

Dodano: Piątek, 28 Grudzień 2012 przez awujczak21

Polska zapewnia całą gamę urokliwych miejsc wypoczynkowych.

Od nadmorskich nadbrzeży po strzelistość i majestat Karpat, Sudetów, Tatr. Dlaczego zatem nie mielibyśmy się decydować na spędzanie urlopu lub zorganizowanie pikniku w lesie? Warto. Choćby z powodu magii i różnorodności tego typu miejsc. Nie ma dwóch dokładnie takich samych ekosystemów leśnych, tak samo jak nie ma dwóch dokładnie takich samych osób.

Niestety, w wyniku postępującego rozwoju cywilizacji, lesistość naszego kraju spadła z 40% powierzchni kraju w XVIII wieku do 20% po drugiej wojnie światowej. Obecnie lasy pokrywają 29% całego obszaru naszego kraju, a do 2050 rok ma to być już tylko 33%.

Mimo iż ekosystemy te bardzo ucierpiały w wyniku postępu cywilizacyjnego, (czego najbardziej znanym przejawem było niemal całkowite wyginięcie żubrów), nadal jest wiele miejsc, do których warto pojechać.

Rezerwat przyrody, park krajobrazowy a Natura 2000

Istnieje wiele metod ochrony lasów w Polsce, nie czas i miejsce by wymieniać je wszystkie. Z naszego punktu widzenia ważne jest tylko to, gdzie nie możemy, albo nie powinniśmy udawać się na wypoczynek. Z blisko 52% powierzchni kraju będącej pod ochroną, większość nadaję się do prowadzenia ośrodków wypoczynkowych, agroturystyk itp.

Puszcza Notecka – wielki kompleks leśny w Kotlinie Gorzowskiej zajmujący około 135 tys. ha, porastający wydmowy obszar międzyrzecza warciańsko-noteckiego, ciągnący się na długości ponad 100 km od Santoka i Skwierzyny na zachód po Oborniki i Rogoźno na wschodzie przy średniej szerokości 20 km.

Krajobraz puszczy urozmaicają potężne wały wydm, które tworzą labirynt dolin i pagórków.

Wysokość wydm wynosi średnio ok. 20 m, często jednak przekracza 30 m, a największą wysokość osiąga na Wielkiej Sowie – 42 m wysokości względnej i 93 m n.p.m.

Centrum Puszczy to tereny ubogie w wodę, natomiast na pograniczu, nad Wartą i Notecią, zgrupowały się jeziora rynnowe stanowiące urozmaicenie, tzw. akcent w "morzu piasków".

Drzewostan w puszczy pochodzi w zdecydowanej większości ze sztucznych nasadzeń zapoczątkowanych na dużą skalę w II poł. XIX w. Podstawową część stanowią jednolite co do gatunku i wieku ok. 70-letnie drzewostany sosnowe, miejscami z nikłą domieszką brzozy pokrywając ubogie obszary sandrów i wydm, zasadzone po inwazji motyla strzygoni choinówki, która zniszczyła puszczę w latach 1922-24. Ocalałe resztki starszego lasu, ok. 120-130 letniego, znajdują się m.in. w rezerwacie Cegliniec. Za najstarsze drzewo puszczy uchodzi dąb Józef rosnący w Marianowie (w pobliżu Sierakowa).
Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tej informacji. Możesz być pierwszy(-a)
Dodaj komentarz
Temat komentarza (*)
Twój komentarz (*)
Podpis (*)Gość, lub zaloguj się
Kod z obrazka

Zobacz również:

Sto Miejsc z Klimatem w całej Polsce
A może tak piknik na leśnej polanie?
Agroturystyka sposób na tanie wakacje
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.